Törökmogyorós linzer:
A linzer klasszikus és időtálló. Mindenki szívesen fogyasztja és örömmel teszik az ünnepi asztal közepére. Próbálja ki egy kis csavarral: még finomabb lesz, ha a liszt egy részét törökmogyoró liszttel helyettesíti!
Hozzávalók:
2,7 kg liszt
0,30 kg törökmogyoró liszt
2 kg vaj
1 kg porcukor
6 db tojássárgája
Elkészítés: A szokott módon linzertésztát készítünk. A korongok felének közepét kilyukasztjuk karácsonyi miniformákkal és lekvárral összeragasztjuk. 200 fokon, körülbelül 10 perc alatt készre sütjük.
Töltelék: a fanyarkás lekvárok, mint a meggy, ribizli, málna vagy az erdei gyümölcs remekül illik a mogyorós tésztához, de hagyományos baracklekvárral is mennyei.
+1 tipp: egy kis fahéj vagy mézeskalács fűszerkeverék hozzáadásával kiváló recept karácsonyi sütipecséthez is!
Habcsók fenyőfa:
Ha a macaron már hegyekben – vagy stílusosan fenyőfaként- áll, a tradicionális habcsók elkészítésének is itt az ideje. Készíthető a fára, vagy asztalra való változatban is, de egy kis ételfestékkel és 10-es csillagcsővel készült karácsonyfa formában ajándékként is megállja a helyét.
Hozzávalók:
0,3 kg tojásfehérje
0,3 kg kristálycukor
600 g kristálycukorból főzött sűrű cukorszirup (114 fokos)
zöld ételszínezék
díszítőcukorkák
Elkészítés: A 300 g cukrot és tojásfehérjét habbá verjük, majd óvatosan, folyamatos keverés mellett a cukorszirupot is hozzáöntjük és tovább habosítjuk. Ételfestékkel színezzük és 10-es vagy nagyobb csillagcsővel szilikonos papírra nyomjuk. Díszítjük a szóró cukrokkal és 40-45 fokon szárítjuk míg megkeményedik.
Karácsonyi „vegánmisu”
A vegán desszerteket nem csak a vegánok fogyasztják szívesen. A „tiramisu” karácsonyi változata a mézeskalács fűszerkeveréknek köszönhető és erre nehéz lesz bárkinek is „nem”-et mondania!
Hozzávalók:
Piskóta:
0,45 l kókusztej
3 tk ecet
0,18 kg Selecta margarin
0,001 kg só
0,185 kg kókuszvirágcukor
0,005 kg sütőpor (gluténmentes)
0,255 kg kukoricaliszt
Elkészítés: A kókusztejet és az ecetet öntsük össze és hagyjuk 5 percig állni. A margarint, sót és a cukrot habosra keverjük a robotgéppel, majd összekeverjük a sütőporos liszttel. 180°C-os sütőben, kb. 20 perc alatt megsütjük.
Szirup:
3 teáskanál kókuszvirágcukor
erős kávé
rum (ízlés szerint)
Összekeverjük, felmelegítjük míg elolvad a cukor és meglocsoljuk vele a piskótát.
Krém:
0,110 kg kesudió
0,09 kg kókuszvirgcukor
0,04 kg kókuszolaj
1 csipet só
0,05 kg vaníliáscukor
Kb. 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
0,2 l kókusztej
0,3 l cocomas
Elkészítés: A cocomas kivételével minden hozzávalót összekeverünk egy késes robotgépben és pasztává aprítjuk. A habbá felvert cocomasszal összekeverjük és a meglocsolt piskótával rétegezzük.
Paleo mézeskalács vagy puszedli
A magliszteknek köszönhetően ez a változat finomabb, mint a hagyományos! Hetek múlva is puha, nem törik bele az ember foga a paleózók legnagyobb örömére.
Hozzávalók:
0,4 kg törökmogyoró liszt
0,15 kg kókuszliszt
0,10 kg kókuszvirágcukor
6-8 evőkanál méz
2 db tojás
2 evőkanál kókuszzsír
4 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
1 dl víz lassan adagolva
1 kiskanál sütőpor
pár csepp vaníliakivonat
pár csepp citromlé
Díszítés: 3 tojásfehérje, eritrit
Elkészítés: Egy tálba összemérjük a hozzávalókat, majd dagasztókaros géppel közepes fokozaton készre dagasztjuk. Aránylag lágy tésztát kapunk, melyet 3-4 órát hűtőben kell pihentetni. A megszilárdult tésztából gömböket formálunk, majd sütőlapon kissé ellapítjuk és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük. A fehérjét annyi eritrittel keverjük ki, míg sűrű, máz állagot nem kapunk. A kihűlt mézeskalácsokat díszítjük vele.