A versenyre a magyar cukrászat hagyományain alapuló, főként magyar alapanyagokra épülő tortákat várt az Ipartestület.
A megmérettetés idei témaköre a „Szuperélelmiszer” volt. Olyan új, kreatív tortákkal lehetett nevezni, melyek jellegzetes, meghatározó ízeikkel, az alábbi alapanyagkosarakban felsorolt, hazai alapanyagokból minimum kettő felhasználásával készültek: áfonya, feketeribizli, csipkebogyó, szeder; kendermag, lenmag, tönköly, köles; cékla, sütőtök, sárgarépa, édesburgonya; dió, mandula, tökmag, mogyoró.
Továbbra is elvárás volt, hogy a versenymunkák hangsúlyosabban, minimum 40%-ban tartalmazzanak felverteket, vagy egyéb tészta rétegeket annak érdekében, hogy a magyar cukrászat tradíciói újra megjelenjenek a benevezett tortákban.
2024-ben a MÁKVIRÁG lett Magyarország Tortája
A győztes torta készítője, Kovács Alfréd számára (Édes Vonal Cukrászda - Vác) - aki a világ „legmákosabb” emberének érzi magát - a torta a mákos tészta emlékét, a kertben leszakított fekete ribizlit és a friss süteménnyel kínáló nagymamáját idézi meg.
Mesebeli torta, melyben gyermekkorának meghatározó ízei találkoznak. A fehércsokoládé krém lágy textúrája mellett megtalálható a fanyar fekete ribizli aromája, a mandulalisztes mákos piskótát pedig a fekete szezámmag grillázs koronázza meg. Mák, mákolaj, fekete ribizli és fekete szezám! Külön-külön is egyedi alapanyagok, amik nem csak az évszázadok óta ismert gyógyhatásuk tekintetében, de ízvilágukban is különlegesek.
A Magyarország Cukormentes Tortája versenyt az Egy Csepp Figyelem Alapítvány minden évben a Magyar Cukrász Ipartestülettel együtt hirdeti meg, párhuzamosan a Magyarország Tortája versennyel.
Az idei győztes torta a “Zöld Málna” lett, melynek alkotói Novák Ádám és Csonka László, a szegedi Reök Kézműves Cukrászda és Kávéház cukrászai. A torta piros, mint a málna, zöld, mint a pisztácia, elegáns, mint a rózsa: a győztesek habkönnyű kreációjukban a színekkel játszottak. A zöld pisztácia mousse kellemesen édes ízét az élénkpiros málna-zselé savassága egészíti ki, és a rózsavíz teszi még különlegesebbé. A pisztácia roppan a fehércsokoládéval és megjelenik a piskótában is liszt formájában. A tortát fényes, rózsavizes málnazselé és szárított rózsaszirmok koronázzák. Egy szelet „Zöld Málna” energiatartalma 232,4 kcal, szénhidrát értéke 10,5 g, vagyis a cukorbetegek számára is jó választás lehet, de mindenkinek ajánljuk, aki ügyel arra, milyen összetevőkből áll, amit elfogyaszt.
Budapestre került az ezüstérem, méghozzá a Habcsók Cukrászdába, ahol Fodor Sándor alkotta meg a „Rigófütty” elnevezésű finomságot. A bronzérmet pedig a szegedi Reök Kézműves Cukrászda és Kávéház cukrászai, Novák Ádám és Domonkos Noémi zsebelhették be a „Fekete gyöngy” címet viselő alkotással.
Gratulálunk mindenkinek, alig várjuk, hogy megkóstolhassuk az alkotásokat!