Ha Karácsony, akkor bejgli! Abban megegyezhetünk, hogy ez az a sütemény, ami egyetlen ünnepi asztalról sem hiányozhat Magyarországon. A klasszikus mákos és diós bejgli már egyfajta néphagyománynak számít, de ha valaki szakítva a hagyományokkal valami különleges ízesítésű, egyedi bejglit szeretne kóstolni annak is ugyanúgy helye van az asztalon.
Történet
A bejgli eredetileg egy sziléziai kalácsfajta, amely a 14. század óta ismert Európában. A tipikus karácsonyi sütemény neve német eredetre vezethető vissza, amelyet az eredetileg hajlított patkó alakú formájáról kapta. Maga a „bejgli” elnevezése a magyar nyelvben csak 1932-ben bukkan fel. A bejgli osztrák közvetítéssel érkezett hazánkba és a 19. század második felében terjedt el, majd vált tipikus magyar karácsonyi süteménnyé, amikor Magyarországon elkezdték német divat szerint ünnepelni a karácsonyt.
A bejgli egy jellegzetes omlós-élesztős tésztaféle, melyet töltelékkel megkennek, rúd formájúvá feltekernek, majd kelesztés után megsütnek. A népi hagyomány szerint a jó bejglibe annyi tölteléket kell tenni, mint amennyi a tészta. Egy igazán harmonikus bejgli jellemzője, hogy a tészta és a töltelék egyben legyen, ne essen szét és ehhez kellemesen szaftos, ízes töltelék párosuljon!
Hogy mit is nevezhetünk bejglinek azt a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza, a kész süteménynek szigorú előállítási és minőségi követelményeknek kell megfelelnie legyen szó „általános” – vagy „különleges” bejgliről. Pontosan meg van határozva, hogy milyen anyagokat lehet felhasználni a készítésükhöz, az elkészült termékeknek milyen kémiai, fizikai és érzékszervi tulajdonságokkal kell rendelkezniük, valamint ezen felül a jelölésükre vonatkozó szabályoknak is eleget kell tenniük.
Fontosabb paraméterek a bejgli készítéséhez:
- - Alakja: a bejglire jellemzően hosszúkás, rúd alakú, arányosan domború, egész hosszában egyenletes vastagságú.
- - Felülete: vörösesbarna, márványosan fényes, sima, összefüggő felületű (apró repedések előfordulhatnak az összes felület 10%-án).
- - Bélzete: kissé tömött, rugalmatlan, omlós szerkezetű, a csigavonalban elhelyezett töltelék jól felismerhető.
- - Íze és illata: a felhasznált anyagok jellegének megfelelő, jellemző aromájú, idegen íztől és illattól mentes.
- - Az előírás szerint a bejglinek legalább 250 g-nak kell lennie, a bejgli bélzetének zsírtartalma (szárazanyagra vonatkoztatva) legalább 22%-ot, míg a cukortartalma legalább 7% -ot el kell érje.
- - A töltelék késztermékhez viszonyított aránya az egyik legsarkalatosabb pont a bejgli megítélésében, ezért a jogszabály is előírja, hogy a töltelék mennyiségének a késztermékben legalább 40%-nak kell lennie.
- - A töltelék jellegét adó meghatározó anyag mennyisége a töltelékben hagyományos bejgli esetében 40%-nak, különleges bejgli esetében pedig 50%-nak kell lennie.
Aki bejglit szeretne készíteni és árulni annak ezekkel a szabályokkal tisztában kell lennie. Na de milyen töltelék kerüljön a bejglibe? A hagyományos diós vagy mákos tölteléket gondolja újra és lepje meg vásárlóit valami újjal!
- - Trópusi ízvilágú kókuszos-fehércsokoládés bejgli – ehhez a töltelékhez csak kókuszreszelék és sütésálló fehércsoki kell, de fehércsoki helyett tejcsokoládéval is bátran párosítható a kókusz.
- - Szilvalekváros-diós bejgli – ha a klasszikus diós bejglit dobná fel, akkor azt tegye szilvalekvár vagy akár aszalt szilva formájában!
- - Sütőtökös-mákos bejgli – ugyanez igaz a mákos bejglire, ezt a tölteléket sütőtökkel kombinálva igazi téli ízt adhat süteményének.
- - Mogyorókrémes törökmogyorós bejgli – ki nem szereti a mogyorókrémet? Egyszerre csokis, mogyorós, zamatos és istenien finom! A töltelékbe szórjon aprított törökmogyorót, így adva plusz textúrát – ropogósságot a bejglinek!
- - Pisztáciás bejgli – az olasz édességek kedvelőinek nem hiányozhat a pisztáciás bejgli variáció sem.
- - Citromos mandulás – egy kis citromkrém és mandula? Miért ne lehetne egy kis frissitő nyárias ízt belevinni a bejgli világába?
Év Bejglije 2020
A bejgli töretlen népszerűségének köszönhetően a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének elnöksége úgy határozott, hogy a hagyományteremtő céllal 2020-ban első alkalommal meghirdeti az „Év Bejglije” versenyt.
A verseny célja a kézműves bejgli népszerűsítése, hogy a verseny publicitása révén a fogyasztók megismerjék és megkedveljék az igazán kiváló minőségű ünnepi süteményeket. A nevezett termékeknek meg kell felelniük a Magyar Élelmiszerkönyv 1-3/16-1 számú előírásában foglaltaknak.
A versenyre hagyományos diós-, mákos és ínyenc bejgli kategóriában lehetett nevezni. Ínyenc kategóriába tartozik minden nem hagyományos ízesítés, és a különböző vegyes ízű töltelékek is (például meggyes-mákos).
A zsűrizés lezajlott, az ünnepélyes díjátadás és sajtótájékoztató várható időpontja: 2020. november 26. Mi nagyon kíváncsian várjuk a nyertes ízeket és, hogy ki készítette az Év bejglijét!
Válogasson karácsonyi ajánlataink közül kedvező áron és készítsen vásárlóinak finomabbnál finomabb bejgliket!